Zaloguj się

Jesteś nowym klientem?

Załóż konto w naszym sklepie
Jak AI może pomóc w nauce języków?

Sztuczna inteligencja (AI, z ang. Artificial inteligence) wkracza do wielu dziedzin naszego życia. Czy może ona wpłynąć także na sposób, w jaki się uczymy? Może. I nie jest to pieśń przyszłości ani tajna wiedza zarezerwowana dla specjalistów. Każdy może skorzystać z narzędzi AI, by lepiej uczyć się języków obcych. Technologie takie jak chatboty konwersacyjne, systemy rozpoznawania mowy, spersonalizowane aplikacje do nauki oraz narzędzia do analizy błędów w czasie rzeczywistym mogą ci realnie pomóc w samodzielnym opanowaniu nowego języka – jego słownictwa, gramatyki, a nawet wymowy. Sprawdź, jak w prosty sposób wykorzystywać sztuczną inteligencję do nauki, aby stała się ona bardziej skuteczna, interaktywna i – co najważniejsze – dostosowana do twoich potrzeb.

Spis treści:

    1. Sztuczna inteligencja – jakie narzędzie wybrać?
    2. Prompty – jak pisać je skutecznie
    3. Czy AI można ufać?
    4. Sposoby na wykorzystanie AI do samodzielnej nauki
    5. Gdzie szukać nagrań w języku obcym? 

Sztuczna inteligencja – jakie narzędzie wybrać?

Dostępnych jest bardzo wiele narzędzi wykorzystujących sztuczną inteligencję, które z powodzeniem mogą być wykorzystywane do nauki języków obcych.

Możesz wybierać zarówno spośród narzędzi płatnych, jak i darmowych. Większość z nich najlepiej wspiera użytkowników w nauce angielskiego, ponieważ przeważająca część dostępnych danych sporządzona jest właśnie w tym języku. Istnieją jednak narzędzia, które cieszą się popularnością w innych, nieanglojęzycznych krajach i właśnie na takich językach będą najlepiej działały, np. HyperClova X jest szczególnie lubiane przez użytkowników języków azjatyckich. Każde z narzędzi AI oferuje możliwości, które można dostosować do różnych celów w nauce języków. Przykładowo ChatGPT i Pi nadają się świetnie do prowadzenia rozmów i opanowywania gramatyki, DeepL i HyperClova X – do tłumaczeń i rozumienia kontekstu, a Grammarly – do nauki poprawnej pisowni w angielskim. Sprawdź krótką charakterystykę każdego z wymienionych w tym artykule narzędzi. Pamiętaj jednak, że nie jest to lista rekomendacji, a jedynie przykłady zróżnicowanych narzędzi AI. 

ChatGPT (OpenAI)

Charakterystyka: Bardzo wszechstronne narzędzie do konwersacji w wielu językach, sprawnie radzi sobie z odpowiadaniem na pytania, tłumaczeniami i poprawą tekstów. Trafnie reaguje na polecenia typu „Popraw tekst”, „Tłumacz”, „Wyjaśnij gramatykę”, „Przeprowadź rozmowę na temat…” itp.

Przykłady zastosowania: Warto go użyć jako partnera konwersacyjnego, narzędzia do tłumaczeń i wyjaśnień gramatycznych. Może także generować przykłady zdań, pomagać w rozwijaniu słownictwa i wspierać trening rozpoznawania kontekstu.

Grammarly

Charakterystyka: Analizuje pisownię, gramatykę, styl i ton tekstu, dając szczegółowe podpowiedzi i wyjaśnienia. Będzie pomocny zwłaszcza dla osób uczących się angielskiego i chcących poprawić pisanie. Działa automatycznie na wklejonym tekście, podaje sugestie oraz wyjaśnienia gramatyczne, leksykalne i stylistyczne.

Przykłady zastosowania: Przydatny zwłaszcza do nauki poprawnej pisowni i budowania świadomości stylistycznej w obcym języku. Wspomaga naukę przez tłumaczenie błędów na język przystępny dla użytkownika, co pozwala łatwo zrozumieć i zapamiętać poprawne formy.

DeepL Translator/DeepL Write

Charakterystyka: Translator zapewniający dobrej jakości tłumaczenia na język polski i inne języki europejskie. Daje możliwość wklejania tekstów, tłumaczy całe akapity, a nawet dokumenty. Oferuje alternatywy tłumaczeń do wyboru.

Przykłady zastosowania: Jest idealnym narzędziem do porównywania tłumaczeń, nauki rozpoznawania kontekstu oraz rozbudowywania zasobu synonimów. Pomaga w rozwijaniu umiejętności rozumienia i tworzenia zdań o skomplikowanej konstrukcji.

HyperClova X

Charakterystyka: HyperClova X (AI model od NAVER) specjalizuje się w tłumaczeniach i jest popularne głównie w krajach azjatyckich, np. w Korei Południowej. Może być używane do tłumaczeń i generowania tekstu.

Przykłady zastosowania: Sprawdzi się w nauce języków wschodnioazjatyckich (takich jak koreański) oraz w tłumaczeniach między nimi a angielskim. Może być wsparciem w rozumieniu kontekstu kulturowego.

Pi (Inflection AI)

Charakterystyka: Pi to osobisty asystent konwersacyjny z przyjaznym stylem rozmowy, zaprojektowany do konwersacji o swobodnym charakterze i symulowania rozmów codziennych. Świetnie poradzi sobie także z zapytaniami o wyjaśnienie gramatyki i konstrukcji zdań czy poleceniami wykonania tłumaczeń.

Przykłady zastosowania: Stanowi optymalne narzędzie do ćwiczeń konwersacyjnych oraz nauki przez dialog w języku docelowym. Pomaga oswoić się ze zwrotami, ćwiczyć płynność językową i poprawność gramatyczną w rozmowach o różnorodnej tematyce.

Pamiętaj jednak, że żadne z narzędzi nie powinno zastępować twojej pracy, może stanowić jedynie sposób na usprawnienie, ułatwienie czy urozmaicenie nauki! Nie zapominaj także, że sztuczna inteligencja, choć jej funkcje stają się coraz bardziej zaawansowane, nie powinna zastąpić kontaktu z żywym człowiekiem.

Przy korzystaniu ze sztucznej inteligencji często będziesz musiał(a) napisać polecenie, tzw. prompt, dzięki któremu AI będzie w stanie wcielić się w odpowiednią rolę i tym samym – wesprzeć cię w nauce języków obcych.

Prompty – jak pisać je skutecznie

Prompty to inaczej rozbudowane instrukcje, które podajemy sztucznej inteligencji, by otrzymać określony, pożądany przez nas wynik. Prompt powinien być na tyle szczegółowy, żeby nie było wątpliwości co do rezultatu, jaki chcemy osiągnąć. Na wstępie prompt powinien określać rolę, w jakiej chcemy postawić sztuczną inteligencję, np. Jesteś tłumaczem języka angielskiego lub Jesteś dawnym znajomym z liceum, z którym nie widział*m się 15 lat. Dobrze jest także określić pewną sytuację, zadać kontekst, np. jesteś miłym kelnerem w angielskiej restauracji, która serwuje dania wegetariańskie itp. Im więcej szczegółów, tym lepiej. Oczywiście oprócz roli i kontekstu musimy także nakreślić zadanie, jakie ma wykonać AI i jaki ma być jego rezultat, np.:

Chcę, żebyś wcielił się w rolę miłego kelnera w angielskiej restauracji. Jestem z Polski, ale mówię po angielsku na poziomie B2 według CEFR. Ty nie znasz polskiego, mówisz tylko po angielsku. Zacznij typową rozmowę pomiędzy kelnerem a klientem restauracji i przyjmij ode mnie zamówienie. Możesz zadawać mi pytania i dopytywać o szczegóły, doradzać. Ja także mogę zadawać pytania, jak w prawdziwej, naturalnej rozmowie. Pytania muszą być krótkie, zanim zadasz kolejne pytanie, zaczekaj na moją reakcję lub odpowiedź.

Czy AI można ufać?

Rozsądek podpowiada: ufaj i sprawdzaj. Zwłaszcza darmowe narzędzia wykorzystujące sztuczną inteligencję mają pewne ograniczenia. Im więcej podobnych ról zadajesz sztucznej inteligencji, tym bardziej ją „trenujesz”, czyli „uczysz”, jakich odpowiedzi, jakiego stylu oczekujesz.

Pamiętaj jednak, by stosować zasadę ograniczonego zaufania. Tłumaczenia, co do których masz wątpliwości, zawsze możesz sprawdzić w innym narzędziu lub po prostu w słowniku ;)

Używaj wymyślonego imienia i nie wrzucaj żadnych danych wrażliwych do czata.

Sposoby na wykorzystanie AI do samodzielnej nauki

Wyobraź sobie, że masz dostęp do osobistego, zaawansowanego nauczyciela języka obcego, dostępnego o każdej porze dnia, dostosowującego się do Twojego tempa i stylu nauki – tak właśnie działa nowoczesna AI w edukacji językowej. Sprawdź, jak możesz to wykorzystać.

Tłumaczenia

Z pomocą sztucznej inteligencji możesz tłumaczyć pojedyncze wyrazy, zdania a nawet całe teksty. Możesz określić kontekst, w jakim dane słówko zostało usłyszane, by lepiej dopasować tłumaczenie, czy uzyskać inne przykłady naturalnego użycia danego słówka lub zdania.

Dialogi

Możesz stworzyć całe skrypty dla rozmów w określonym kontekście – biznesowym, towarzyskim, szkolnym itp. Wykorzystaj AI jako partnera do symulowanych rozmów na wybrane tematy.

Określenie poziomu językowego

Spróbuj stworzyć prompt, który skłoni AI do oceny twojego aktualnego poziomu językowego. Najpierw oczywiście musisz „nauczyć” sztuczną inteligencję, jak określane są poziomy językowe.

Planowanie nauki

Możesz dać AI zadanie, w którym opiszesz kontekst, w jakim w najbliższym czasie będziesz używać języka obcego, i poprosisz o stworzenie swoistego „planu nauki” – listy elementów językowych, które najprawdopodobniej będą przydatne w tym konkretnym kontekście: słówek, zagadnień, funkcji językowych do opanowania itp.

Tworzenie materiałów do nauki i powtórek

Przygotowujesz się do sprawdzianu z angielskiego lub po prostu chcesz powtórzyć materiał z lekcji? Wykorzystaj AI, aby stworzyć zadania typu fill-in the blanks, w których musisz uzupełnić luki w tekście. Pamiętaj, aby w instrukcji dla AI napisać, jakie słówka chcesz ćwiczyć, określić kontekst, tematykę, czy ma to być tekst ciągły, czy zbiór niepowiązanych ze sobą zdań itp. Następnie poproś AI o sprawdzenie poprawności wykonanego zadania.

Możesz także stworzyć materiał, który zamieścisz na fiszkach DIY – słówka i zdania w kontekście oraz tłumaczenia z AI nie powinny sprawić ci większych trudności.

Wymowa

Jeśli masz problem z konkretnym dźwiękiem, możesz spróbować napisać prompt, dzięki któremu sztuczna inteligencja stworzy tekst, w którym dany dźwięk pojawia się wiele razy w różnych wyrazach, co dodatkowo pozwoli ci ćwiczyć jego wymowę w kontekście.

Możesz także poszukać narzędzi, które wspomogą cię w nauce czytania całego tekstu lub pojedynczych zdań.

Gdzie szukać nagrań w języku obcym?

Rozumienie ze słuchu to bolączka wielu osób, które uczą się języka obcego. Jeśli ty też masz problem, by śledzić ze zrozumiem rozmowę lub kwestie wypowiadane przez lektorów w obcojęzycznych filmach, koniecznie musisz osłuchać się z językiem. Choć ilość materiałów dostępnych w Internecie, nawet w darmowych serwisach, jest oszałamiająca, pozostaje kwestia doboru odpowiedniego poziomu zaawansowania nagrań. Dlatego też warto wybrać treści przeznaczone dla konkretnego poziomu zaawansowania, na którym jesteś. Poza dostępnymi audiobookami udźwiękowionymi przez native speakerów, możesz spróbować wypróbować nowinkę, jaką są nagrania wygenerowane przez AI. 

Posłuchaj nagrania wykonanego z pomocą AI i ucz się angielskiego z Angielski. The Great Gatsby/ Wielki Gatsby. Adaptacja klasyki ze słowniczkiem oraz hiszpańskiego z Hiszpański. Kryminał z ćwiczeniami. Empezar de nuevo 

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Loading...