- today
- label Aktualności
- favorite 0 polubień
- remove_red_eye 79 odwiedzin
- comment 0 komentarzy
Myślisz o certyfikacie Cambridge B2 First (FCE)? Zastanawiasz się, czy warto mieć certyfikat z angielskiego i czy w ogóle jesteś w stanie się samodzielnie przygotować do egzaminu? Sprawdź nasz poradnik i zobacz, od czego zacząć, by zdać egzamin i otrzymać certyfikat z najwyższą notą.
Spis treści:
1. Co daje certyfikat z języka angielskiego?
2. Jak wygląda egzamin FCE / B2 First?
3. Mówienie, słuchanie, pisanie, czytanie i gramatyka – praktyczne wskazówki
4. Samodzielne przygotowanie – od czego i kiedy zacząć?
Co daje certyfikat z języka angielskiego?
Certyfikaty językowe mają za zadanie poświadczyć znajomość języka obcego na konkretnym poziomie. Jednym z najbardziej znanych certyfikatów z języka angielskiego są egzaminy B2 First (FCE), C1 Advanced (CAE) oraz C2 Proficiency (CPE).
Egzamin B2 First jest egzaminem, który potwierdza znajomość języka angielskiego na poziomie średnio zaawansowanym. Jest uznawany przez wiele uczelni i pracodawców. W internecie dostępna jest wyszukiwarka instytucji, które uznają te i inne certyfikaty językowe.
Niestety żaden z certyfikatów nie zwalnia z egzaminu maturalnego. Jednak może on pomóc nam w dostaniu się na studia czy zaliczeniu lektoratu z języka obcego (w zależności od zasad panujących na danej uczelni). Ponadto samo przygotowanie do B2 First porządkuje wiedzę i rozwija wszystkie umiejętności – czytanie, znajomość gramatyki, słuchanie, mówienie, pisanie, co, pomimo braku zwolnienia z matury, z pewnością pomoże się do niej przygotować.
Egzamin potwierdza nie tylko twoją znajomość gramatyki na poziomie średnio zaawansowanym (upper-intermediate), ale także to, że jesteś w stanie poradzić sobie z rozmową w języku angielskim (potrafisz np. wyrazić swoją opinię i wesprzeć ją argumentami), rozumiesz wiadomości na temat bieżących tematów z życia codziennego, tworzysz bez problemu różnego rodzaju wypowiedzi pisemne, jak np. listy itp. oraz oczywiście znasz gramatykę na poziomie B2 i potrafisz stosować zasady gramatyczne w odpowiednim kontekście.
Jak wygląda egzamin FCE / B2 First?
Są dwie wersje egzaminu FCE / B2 First: wersja dla dorosłych oraz wersja dla szkół. Obie wersje nie różnią się zakresem materiału ani typami zadań. Różni je jedynie tematyka – egzamin dla szkół ma treści dostosowane do zainteresowań młodzieży.
Egzamin można zdawać w placówce egzaminacyjnej w wersji tradycyjnej(paper-based) lub w wersji online (computer-based). Egzaminy te, poza formą, niczym się między sobą nie różnią. Teoretycznie szybciej otrzymasz wyniki, jeśli podejdziesz do egzaminu w formie computer-based. W obu przypadkach część Speaking odbywa się na zasadzie face-to-face.
Egzamin B2 First składa się z następujących części:
1. Reading and Use of English (75 minut), która testuje umiejętność rozumienia tekstu oraz znajomość gramatyki i słownictwa. Składa się z 7 części, a właściwie zadań. Musisz przygotować się na parafrazy, pytania wielokrotnego wyboru (multiple-choice questions), uzupełnianie luk w tekście czy w zdaniach itp.
2. Writing (80 minut) wymaga napisania dwóch tekstów (140 – 190 słów każdy). W pierwszym zadaniu nie masz wyboru – masz tylko jeden temat, na który musisz odpowiedzieć (przeczytaj dokładnie polecenie). W drugim zadaniu natomiast masz cztery tematy, wybierasz tylko jeden, np. email, list, artykuł czy opowiadanie.
3. Listening (około 40 minut) ocenia umiejętność słuchania i rozumienia nagrań, takich jak dialogi i prezentacje. Trzeba się przygotować na 4 części i wybór prawidłowych odpowiedzi (multiple- choice), uzupełnianie luk itp.
4. Speaking (ok. 14 minut) odbywa się w parach lub małych grupach i obejmuje rozmowę na różne tematy. Składa się z 4 części: indywidualnej rozmowy z egzaminatorem, rozmowy na temat zdjęcia (ważna jest indywidualna wypowiedź zdającego oraz jego interakcja na temat zdjęcia z innymi zdającymi), zadanie bazujące na podejmowaniu decyzji (argumenty za i przeciw, wyrażanie opinii itp.) oraz rozmowa z egzaminatorem na temat tego zadania.
Z egzaminu można otrzymać ocenę pozytywną (A, B, C) lub negatywną (D i E). Osoba, która uzyskała ocenę A, ma adnotację, że osiągnęła poziom CAE (C1 Advanced). Certyfikat otrzymywany przez osoby otrzymujące ocenę D ma adnotację, że osoba ta prezentuje poziom PET (B1 Preliminary). Ocena E nie otrzymuje certyfikatu.
Reading and Use of English stanowi 40% możliwych do zdobycia punktów, pozostałe części – po 20% całości. Zdający muszą zgromadzić co najmniej 60% całości możliwych do uzyskania punktów, aby uzyskać ocenę C. Ocena z całego egzaminu jest łączna, nie ma ocen cząstkowych z poszczególnych części.
Mówienie, słuchanie, pisanie, czytanie i gramatyka– praktyczne wskazówki
Poznaj garść praktycznych wskazówek dotyczących każdej z części egzaminu.
Mówienie
Jest to część, którą zdaje się zazwyczaj w innym terminie niż egzamin pisemny. Możesz zdawać ją w parach lub w małych grupkach (zazwyczaj trzyosobowych). Najlepszym sposobem na przygotowanie się do egzaminu z mówienia jest... mówienie po angielsku, kiedy tylko masz ku temu okazję. Pamiętaj, że pierwsze wrażenie także się liczy, dlatego:
• Wchodząc do sali uśmiechnij się i przywitaj miło obu egzaminatorów.
• Bardzo ważne: odpowiadaj na pytania, które zostały ci zadane. Ciągłe zbaczanie z tematu i nieudzielanie odpowiedzi na polecenie może znacznie obniżyć twoją końcową ocenę.
• Jeżeli nie rozumiesz pytania, poproś o powtórzenie – to na pewno nie obniży punktacji.
• W trzeciej części egzaminu ustnego oceniana jest umiejętność podtrzymywania rozmowy – reaguj na to, co mówi twój rozmówca, zadawaj adekwatne pytania i, przede wszystkim, daj drugiej osobie dojść do głosu.
• Jeżeli wydaje ci się, że twoja odpowiedź wyczerpała temat, a egzaminator wyraźnie czeka na ciąg dalszy, spróbuj odpowiedzieć na pytanie, dlaczego tak uważasz.
• Egzaminatorzy są po to, by ci pomóc!
Słuchanie
Najlepszym sposobem na przygotowanie się do egzaminu ze słuchania jest (tak, tak)... słuchanie po angielsku, kiedy tylko nadarza się ku temu okazja oraz zapoznanie się z różnymi akcentami języka angielskiego. Dlatego słuchaj anglojęzycznych stacji radiowych, podcastów, oglądaj filmy bez napisów. Najważniejszą umiejętnością, którą trzeba ćwiczyć przez egzaminem, jest wychwytywanie słów-kluczy, które mogą naprowadzić na prawidłową odpowiedź oraz trenowanie koncentracji.
Pamiętaj:
• odpowiedz na wszystkie pytania, nawet, jeśli nie masz pewności co do poprawności odpowiedzi (nie zostawiaj zadań bez odpowiedzi)
• zwróć uwagę na polecenie oraz bardziej szczegółowe instrukcje – uważnie ich wysłuchaj i dodatkowo przeczytaj je samodzielnie
• każde nagranie usłyszysz dwukrotnie
Pisanie
Jedynym sposobem na skuteczne przygotowanie się do tej części egzaminu jest solidne przećwiczenie różnych odmian tekstu wymaganych na egzaminie FCE / B2 First, do których należą:
• esej (obowiązkowa forma)
• list / email formalny,
• list / email nieformalny,
• artykuł,
• sprawozdanie,
• recenzja.
Pamiętaj:
• trzymaj się limitu słów
• wyrazy typu don’t / aren’t – każde z nich liczone jest jako dwa słowa
• nie mieszaj stylu formalnego i nieformalnego
• nie mieszaj brytyjskiej i amerykańskiej odmiany angielskiego
• możesz poprosić o brudnopis – pamiętaj jednak, że wszystkie kartki, które dostajesz (także brudnopis), muszą zostać zwrócone komisji
Czytanie i gramatyka
Ta część egzaminu FCE / B2 First powstała z połączenia dwóch wcześniej oddzielnych części: Reading i Use of English. Pierwsze cztery zadania tej części egzaminu odpowiadają dawnemu Use of English i sprawdzają zarówno znajomość gramatyki, jak i słownictwa. Kandydat powinien wykazać się nie tylko umiejętnością rozpoznawania struktur gramatycznych, ale również ich tworzenia.
Pamiętaj:
• czytaj uważnie wszystko – tytuły i podtytuły tekstów także
• jeśli nie znasz jakiegoś słówka, czytaj dalej – i tak masz szanse zrozumieć tekst i poprawnie odpowiedzieć
• możesz podkreślać fragmenty w tekście, jeśli ci to pomaga. Pamiętaj jednak, by przenieść rozwiązania na kartę odpowiedzi
Samodzielne przygotowanie – od czego i kiedy zacząć?
Przygotowanie do egzaminu B2 First to proces wymagający systematyczności i zaangażowania. Dlatego skorzystaj z naszych rad.
- Podziel materiał na mniejsze części i regularnie przeglądaj postępy.
- Wybierz podręczniki dedykowane do egzaminu FCE B2 First oraz materiały online.
- Rozwiązuj testy próbne. Regularne testowanie swoich umiejętności w warunkach egzaminacyjnych pomoże w zapoznaniu się z formatem egzaminu.
- Wyznacz sobie cele i nagradzaj się za osiągnięcia.
- Utrzymuj równowagę między nauką a odpoczynkiem, aby uniknąć wypalenia.
- Im więcej będziesz mówić, pisać, słuchać i czytać, tym większa pewność siebie i umiejętności.
Z odpowiednim podejściem i zasobami możesz osiągnąć sukces i zdobyć certyfikat, który otworzy przed tobą nowe możliwości.
Polecamy:
Wyszukiwarka instytucji, które uznają certyfikaty
25 najczęściej popełnianych błędów w angielskim
Matura ustna z języka angielskiego. Zestawy, pytania, zwroty i podpowiedzi.
Komentarze (0)