- today
- perm_identity Jolanta Krupińska
- label Aktualności
- favorite 4 polubień
- remove_red_eye 616 odwiedzin
- comment 0 komentarzy

Nie wiesz, kiedy i czy w ogóle zacząć uczyć dziecko czytać po angielsku? Nie martw się. Wkrótce się dowiesz, jak wspomóc je w nauce czytania po angielsku i sprawić, by z dumą zaczęło czytać wyrazy, wyrażenia i całe teksty. Wszystko w naturalnym dla dzieci rytmie zabawy i według łatwego do zrealizowania planu, który z powodzeniem włączysz w waszą codzienność.
Spis treści:
1. Dlaczego czytanie jest ważne?
2. Kiedy zacząć naukę czytania po angielsku?
3. Jaką metodę wybrać do nauki czytania po angielsku?
4. Czy dziecko musi umieć czytać po polsku, by zacząć czytać po angielsku?
5. Jak nauczyć dziecko czytać, kiedy rodzic sam ma problemy z wymową po angielsku?
6. Sposoby na opanowanie czytania po angielsku, które twoje dziecko pokocha
7. Najczęstsze błędy w nauce czytania, czyli mądry rodzic przed szkodą
Dlaczego czytanie jest ważne?
Czytanie to fundament nie tylko języka, ale i myślenia. Płynne czytanie wpływa na płynne mówienie. U dzieci, które uczą się czytać w języku obcym, świetnie rozwijają się:
• słownictwo – dziecko poznaje nowe słowa w prawidłowym kontekście,
• pamięć wzrokowa i słuchowa – dziecko tworzy połączenia pomiędzy tym, co widzi i co słyszy,
• inteligencja językowa – ekspozycja na język wpływa na naturalne zrozumienie struktur języka,
• motywacja do nauki – dziecko odczuwa dumę z przeczytania samodzielnie tekstu i chce odkrywać więcej.
Czytanie po angielsku to także ogromna radość – możliwość „zobaczenia” i „rozszyfrowania” świata książek i bajek w drugim języku.
Kiedy zacząć naukę czytania po angielsku?
W polskim systemie edukacji możemy zaobserwować pewien paradoks. Zazwyczaj lekcje angielskiego w szkołach podstawowych nie skupiają się na rozwijaniu umiejętności czytania w wystarczającym stopniu. Natomiast na egzaminie ósmoklasisty czy maturze poświęca się zagadnieniu czytania ze zrozumieniem całe oddzielne sekcje z różnorodnymi zadaniami. Jeśli chcesz zatem, by twoje dziecko czytało płynnie i ćwiczyło umiejętność czytania ze zrozumieniem, wspomóż je już teraz.
Czy poznawanie angielskiego może być świetną zabawą? Odkryj z dzieckiem radość z nauki!

Czytam po angielsku. The Beach Detective
Pomóż dziecku zrozumieć angielski. Wybierz książeczkę, która uczy i bawi. Znajdziesz w niej tekst dostosowany do potrzeb dzieci rozpoczynających naukę angielskiego, barwne ilustracje, tłumaczenia trudniejszych słówek na marginesie, polską wersję tekstu na końcu książki, ćwiczenia oraz grę memory. Nauka pełna frajdy!
Jaką metodę wybrać do nauki czytania po angielsku?
Istnieje kilka podejść do rozpoczęcia nauki czytania: metoda Domana (czytanie globalne), metoda Cudowne Dziecko dr Anety Czerskiej, czytanie sylabowe, czytanie literowe. Każda z nich skupia się na innej technice, a niektóre można z powodzeniem stosować nawet od momentu narodzin dziecka. Nie wszystkie jednak będą odpowiednie do nauki czytania po angielsku.
Język angielski nie jest językiem w pełni transparentnym, tzn. litery nie zawsze odpowiadają dźwiękom. Dlatego raczej nie sprawdzi się tu czytanie sylabowe czy literowe.
Czytanie globalne ogólnie odnosi się do sposobu nauki czytania poprzez rozpoznawanie całych słów lub zwrotów, bez dzielenia ich na litery czy sylaby. Dziecko uczy się, że dany zapis graficzny = konkretne słowo (a nie „m-a-m-a = mama”). Metoda Cudowne Dziecko to konkretna aplikacja czytania globalnego przeznaczona głównie dla bardzo małych dzieci (nawet niemowląt). Zakłada szybkie, krótkie sesje ekspozycji na duże, czytelne słowa, często w kontekście mówionym (czyli z użyciem głosu rodzica). Ma na celu wprowadzenie dziecka w świat pisma w sposób naturalny, analogicznie do nauki mówienia.
Czy dziecko musi umieć czytać po polsku, by zacząć czytać po angielsku?
Umiejętność czytania w języku polskim może pomóc w nauce czytania w języku angielskim, ale płynne czytanie po polsku nie jest konieczne do stawiania pierwszych kroków w czytaniu po angielsku. Z całą pewnością pomóc może umiejętność rozpoznawania granic wyrazów czy zdań. Umiejętność ta zazwyczaj przychodzi z czasem. Im wcześniej zaczniesz czytać dziecku po angielsku i razem będziecie oglądać ilustracje lub śledzić tekst w książce, tym szybciej twoje dziecko zrozumie, że to co słyszy to wyrazy, które łączą się w zdania. A zdania łączą się w pewną historię. I tym szybciej maluch zechce cię naśladować, a w przyszłości chętniej sam sięgnie po książeczki po angielsku.
Jak nauczyć dziecko czytać, kiedy rodzic sam ma problemy z wymową po angielsku?
Spokojnie, nie musisz być mistrzem brytyjskiej czy amerykańskiej wymowy, by zaszczepić w dziecku chęć czytania po angielsku. De facto, twoja niedoskonałość może nawet przynieść korzyści. Dla dziecka najważniejsze będzie, by spędzić z tobą czas na wspólnej aktywności. Pokazanie dziecku, że się próbuje i podejmuje nowe wyzwania, nawet pomimo trudności, ma ogromną wartość, nie tylko w nauce angielskiego, ale w życiu w ogóle. I warto ten pokaz radzenia sobie z nieznanym rozpocząć jak najwcześniej, bo dzieci uczą się głównie tego, co robimy, a nie tego, co im mówimy. Czy to oznacza, że możesz bezkarnie wymawiać wyrazy jak ci się podoba, bez szkody dla dziecka?
Zazwyczaj książeczki do nauki czytania po angielsku, np. te z serii Czytam po angielsku, zawierają proste słowa, które cię nie zaskoczą, więc twoja wymowa raczej będzie poprawna. Jeśli jednak nadal masz obawę, skorzystaj z nagrań w wykonaniu native speakera, które są dołączone do każdej książeczki. Po osłuchaniu się z brzmieniem wyrazów, nabierzesz pewności siebie, korzyść będzie zatem podwójna.
Chcesz skutecznie zachęcić dziecko do nauki angielskiego? Poznaj sprawdzone sposoby »
Sposoby na opanowanie czytania po angielsku, które twoje dziecko pokocha
Możesz wspomóc swoje dziecko w nauce czytania po angielsku. Im wcześniej zaczniesz, tym większe szanse, że maluch łagodnie i bez presji wejdzie w świat angielskich dźwięków. Pamiętaj jednak, że małe dzieci uczą się głównie poprzez zabawę i ekspozycję. Zadbaj zatem o to, by obu tych elementów nie zabrakło w waszej codziennej rutynie. Lepiej poświęcić mniej czasu na czytanie po angielsku, jednak robić to regularnie. Twoja obecność jest bardzo ważna, ważniejsza niż twój perfekcjonizm, bo zapewnia dziecku bezpieczeństwo w gąszczu angielskich dźwięków. Zawsze jednak możecie razem skorzystać z profesjonalnych nagrań, które zadbają o prawidłową wymowę.
Oto kilka niezawodnych sposobów na to, by nauka czytania po angielsku stała się prawdziwą przyjemnością. Poznaj metody nauki czytania po angielsku dla dzieci.
1. Latarka
Do nauki czytania możesz użyć... latarki. Wcześniej musisz jednak przygotować kartki z angielskimi wyrazami, które chcesz wprowadzić, tak po prostu, lub np. przed wspólnym przeczytaniem książeczki po angielsku. Jeśli jest na to czas i wiek dziecka na to pozwala, możecie zbudować bazę z koca i krzeseł, wejść do środka z latarką . Na podłodze rozłóż kilka karteczek z napisanymi wyrazami (duże, wyraźne litery). Świeć latarką na kartkę i głośno wymów dany wyraz. Zachęć dziecko do tego samego. Potem zaświeć na kolejny i wymów wyraz. Zróbcie sobie quiz. Ty świecisz latarką, a dziecko mówi słowo. I tak na zmianę.
2. Nogi w ruch
Usiądź naprzeciw dziecka, tak by wasze twarze były zwrócone ku sobie. Pomiędzy wami leżą na podłodze dwie kartki z wyraźnie zapisanymi wyrazami, które chcesz wprowadzić (jeden wyraz na każdej kartce). Zróbcie sobie zawody. Ktoś wypowiada jedno z dwóch zapisanych słów, a waszym zadaniem jest jak najszybciej dotknąć ten wyraz stopą. Zacznij od łatwych wyrazów, które zapisujemy tak jak czytamy, np. dog. Później stopniowo zwiększaj stopień trudności.
3. Alfabet inaczej
Jeśli wiek dziecka na to pozwala, oglądajcie filmiki dostępne w Internecie, w których alfabet wymawia się także głoskami (tzw. phonic alphabet).
4. Czytanie na tapczanie
Przypomnij sobie w jaki sposób twoje dziecko nauczyło się mówić – poprzez ekspozycję. Naucz dziecko czytać w ten sam sposób – czytajcie razem jak najwięcej. Zadbaj o miłą atmosferę podczas czytania, zarezerwuj codziennie swój czas, choćby kilka minut, aby uniknąć pośpiechu i wprowadzić czytanie jako naturalną, codzienną czynność. Możesz zrobić z czytania codzienny rytuał – czytajcie przed drzemką, przed pójściem spać wieczorem lub zawsze po obiedzie.
5. Daj dziecku wędkę, nie rybę
Dosłownie. Możesz przygotować wyrazy zapisane na karteczkach w kształcie ryb. Rozsyp je na podłodze i pobawcie się w „łowienie”. Powiedz dziecku, jakiej rybki ma poszukać, może użyć do tego własnoręcznie zrobionej „wędki” lub po prostu rączek. Tak naprawdę w nauce czytania po angielsku nic was nie ogranicza. Bawcie się dobrze!
Najczęstsze błędy w nauce czytania, czyli mądry rodzic przed szkodą
Podczas nauki czytania po angielsku często popełniamy błędy, które mogą skutkować zniechęceniem i spadkiem motywacji. Lubienie czy nielubienie angielskiego zaczyna się w domu. Warto zatem zadbać o kilka rzeczy już na samym początku. Pamiętaj o regularnym czytaniu książek po angielsku razem z dzieckiem. To ty jesteś najlepszym nauczycielem dla swojego brzdąca, nie bój się zatem mówić i czytać przy dziecku po angielsku. Zanim twój maluch zacznie samodzielnie czytać po angielsku, to ty musisz mu czytać każdego dnia.
Do pierwszych czytanek wybieraj książeczki, które nie są ani za długie, ani za krótkie. Najlepsze będą takie, które od razu zawierają tłumaczenia słówek na marginesach i/lub tłumaczenie całej historii po polsku. Książeczki powinny zawierać ciekawe historyjki. Oprócz czytania, bawcie się językiem angielskim. Możesz użyć do tego świetnej gry Bójka na słówka lub wykorzystać pomysły na proste zabawy w domu. Do zaproponowanych w tym artykule zabaw najpierw wybieraj słówka, których wymowa jest taka sama jak pisownia, np. dog, banana, lemon. Potem przejdź do nieco trudniejszych, jak np. cat i dalej stopniowo zwiększaj trudność. Przy trudniejszych dźwiękach jak np. ch, sh, łącz wyrazy w grupy, tzn. przez jakiś czas pokazuj dziecku tylko wyrazy, które zawierają ten konkretny dźwięk. Dobrej zabawy!
Komentarze (0)