- today
- label Aktualności
- favorite 3 polubień
- remove_red_eye 2352 odwiedzin
- comment 0 komentarzy
Nauka angielskiego dla dzieci. Czy robić wakacyjną przerwę czy nie?
Wakacje, znowu są wakacje! Według słownika języka polskiego PWN, wakacje oznaczają okres wolny od zajęć szkolnych, okres wolny od pracy i obowiązków. W praktyce oznacza to nie tylko brak szkoły, ale także brak zajęć pozalekcyjnych, w tym także zajęć z języków obcych. Czy warto przerywać naukę angielskiego, hiszpańskiego czy niemieckiego w wakacje? Które z zajęć dodatkowych warto kontynuować w lato?
Spis treści:
- Czy rezygnować z zajęć pozalekcyjnych w wakacje?
- Nauka języka w wakacje – za i przeciw
- Sprawdzone sposoby na naukę angielskiego dla dzieci w wakacje
- 3.1 Obozy językowe w kraju i za granicą
- 3.2 Półkolonie językowe
- 3.3 Zagraniczne wakacje rodzinne
- 3.4 Znane zabawy w nowej odsłonie dla dzieci na wakacje
- 3.5 Coś do czytania po angielsku dla dzieci na wakacje
- 3.6 Coś do oglądania po angielsku dla dzieci na wakacje
- 3.7 Gry po angielsku dla dzieci na wakacje
Czy rezygnować z zajęć pozalekcyjnych w wakacje?
Dzieci chcą odpocząć od szkoły, to zrozumiałe. Przez 10 miesięcy trzeba było wstawać rano, uczyć się na testy, sprawdziany i kartkówki. Dwa wakacyjne miesiące z radością wykorzystają teraz na zabawę, przebywanie na świeżym powietrzu, wyjazdy krajowe i zagraniczne. Co oczywiste, jest mniej czasu na zajęcia pozalekcyjne. Czy jednak całkowicie z nich rezygnować?
Przede wszystkim organizatorzy zajęć dodatkowych często po prostu nie dają możliwości kontynuowania zajęć w takiej formie, w jakiej odbywały się one w roku szkolnym. Z trudnością można znaleźć oferty godzinnych zajęć raz w tygodniu z programowania czy zajęcia taneczne godzinę lub dwie w tygodniu.
W wakacje regularne zajęcia ustępują miejsca kilkugodzinnym warsztatom tematycznym oraz półkoloniom i obozom. Ma to na celu ułatwienie organizacji połączenia wakacji dzieci i obowiązków rodziców.
Niektóre z aktywności można kontynuować samodzielnie w domu i mogą być spokojnie wpisane w rozkład wakacyjnego dnia – gra w piłkę nożną, programowanie w scratchu czy innym programie, szlifowanie tańca czy rysowanie. Oczywiście nie będą to typowe zajęcia ani odwzorowanie zajęć z trenerem czy nauczycielem jeden do jednego, a raczej swobodne obcowanie z daną dyscypliną, eksperymentowanie dziecka z daną tematyką. Zdecydowanie takie aktywności wzmocnią pewność siebie dziecka i pozwolą na utrzymanie zainteresowania i formy przez dwa letnie miesiące. Dodatkową korzyścią z takiego rozwiązania jest to, że możesz zaobserwować swoje dziecko podczas wykonywania danych czynności, zobaczyć, co mu sprawia radość, a co trudność.
Nauka języka w wakacje – za i przeciw
A co z nauką języka dla dzieci w wakacje? Długie przerwy w nauce języka nigdy nie wychodzą na dobre. Przyswajanie języka to proces, który wymaga czasu. Trudno wyobrazić sobie robienie przerw letnich w przyswajaniu języka ojczystego. Tak samo powinniśmy postępować z nauką języka obcego. Systematyczność ma ogromne znaczenie, zwłaszcza dla najmłodszych – pozwala ustalić pewną rutynę i sprawia, że niektóre aktywności stają się dla dziecka naturalne.
Nauka języka obcego nie powinna być zatem przerywana w wakacje, choć rzecz jasna powinna wyglądać inaczej niż nauka języka w szkole.
Podsumowując – wakacje to czas odpoczynku od szkoły… ale nie od poznawania świata i zdobywania nowych umiejętności, w tym językowych. Nauka dzieje się zawsze, a jej kluczowymi elementami są ekspozycja, obserwacja oraz przetwarzanie czyli analiza. Tak naprawdę to od nas zależy, czego nasze dziecko nauczy się w te wakacje.
Nauka języka obcego w wakacje to:
wyrabianie systematyczności
-poczucie, że od nauki języka nie trzeba odpoczywać, ponieważ jest ona częścią życia
-możliwość zaobserwowania trudności dziecka przez rodzica bez oceniania
-nauka na luzie, bez sztywnych szkolnych ram
-więcej możliwości na sprawdzenie się w komunikacji za granicą
-forma spędzania wartościowego czasu i sposób na wakacyjną nudę
-bycie o jeden krok dalej niż ci, którzy zrezygnowali z kontaktu z językiem obcym w wakacje
Jeśli odejdziemy od sztywnych ram i nie nałożymy na nasze dzieci obowiązku nauki języka, wtedy w zasadzie nie ma żadnych argumentów PRZECIW nauce języka przez dzieci w wakacje.
Sprawdzone sposoby na naukę angielskiego dla dzieci w wakacje
Obozy językowe w kraju i za granicą
Jeśli twoje dziecko jest gotowe na wyjazd, rozważ obóz językowy. Zagraniczne obozy językowe są okazją do połączenia zwiedzania, nauki i poznawania nieznanej kultury. Czasem takie obozy oferują możliwość zakwaterowania u rodzin brytyjskich, co da twojemu dziecku niesamowitą motywację do komunikowania się w języku angielskim. Możesz także wybrać obóz językowy w kraju, gdzie aktywności takie jak spacery po górach czy kąpiele w morzu przeplatane są zabawami w języku angielskim. Oferta jest bardzo szeroka. Wybieraj tylko sprawdzone miejsca, które gwarantują bezpieczeństwo i dobrą zabawę.
Półkolonie językowe
Językowe półkolonie to zazwyczaj opieka dla dziecka w godzinach pracy rodziców oraz gry i zabawy językowe. Jeśli twoje dziecko chodzi do szkoły językowej i jesteście z niej zadowoleni, warto sprawdzić, czy placówka nie organizuje przypadkiem półkolonii językowych – są duże szanse, że twoje dziecko spotka tam znajome twarze, co zdecydowanie doda mu otuchy podczas rozłąki z rodzicami. Półkolonie to także dobry sposób na sprawdzenie innej szkoły językowej – być może metody i podejście do dziecka spodobają się wam tak bardzo, że zdecydujecie się na kontynuowanie nauki także w ciągu roku szkolnego?
Zagraniczne wakacje rodzinne
Wybieracie się na zagraniczny wyjazd? Świetnie! Kraj nie ma znaczenia, angielski powinien zadziałać w zasadzie wszędzie. Daj swojemu dziecku poeksperymentować – niech spróbuje zamówić coś w restauracji, niech bawi się z dziećmi z innych krajów podczas animacji. Pokaż mu, że znajomość języka obcego i używanie go w praktyce są bardzo ważne, zwłaszcza na takich wyjazdach. Niech dziecko zobaczy także, że komunikujesz się w języku angielskim. Daj dziecku przykład.
Lubicie przebywać na plaży? Weźcie ze sobą książeczkę Beach Detective i do woli ją kartkujcie, czytajcie, słuchajcie nagrań, rozkoszując się przy tym szumem morza i ciepłym piaskiem.
Nawet jeśli wyjazdy i półkolonie z angielskim dla dzieci opadają lub są już za wami, nadal możesz zapewnić swojemu dziecku kontakt z językiem angielskim w wakacje!
Znane zabawy w nowej odsłonie dla dzieci na wakacje
Żeby zapewnić dziecku ciągłość kontaktu z angielskim przez cały rok, nie trzeba wiele. Przykładowo wystarczy, że zamiast pobawić się w chowanego, pobawicie się w hide and seek, czyli w chowanego z wplecionym językiem angielskim, np. z liczeniem do stu. Ze starszymi dziećmi możesz nieco zmodyfikować zabawę: usiądź wygodnie na kanapie, dziecko się chowa, a ty zadajesz pytania: Are you in the kitchen? Are you under the table? Powtórzycie budowanie pytań, krótkie odpowiedzi, nazwy sprzętów w domu, nawy pomieszczeń, przyimki miejsca. Tylko tyle czy aż tyle? Jeśli chcesz, możecie się najpierw przygotować do tej zabawy, korzystając ze słowniczków obrazkowych.
Nawet starsze dzieci i młodzież mogą bawić się i powtarzać angielski w wakacje. Zaproponuj im zabawę w podchody, ale po angielsku (hare and hounds). Dobrze sprawdzi się też stara, sprawdzona gra na nudę i niepogodę - gra państwa-miasta (dosłownie: countries and cities) czy kalambury (charades).
Coś do czytania po angielsku dla dzieci na wakacje
Twoje dziecko może przeczytać książkę po angielsku! Wystarczy, że dasz mu do ręki odpowiednio przygotowaną pozycję. Nie, nic nie musisz przygotowywać, w ogóle nic nie musisz robić, poza wyborem interesującego was tytułu. Są takie książki, które po prostu same dają się przeczytać, np. książeczki z serii Czytam po angielsku.
Są krótkie i dziecko nie zdąży się znudzić. Są bogato ilustrowane – każda strona cieszy oko. Mają słowniczki od razu przy tekście – dziecko może od razu sprawdzić, co oznacza dane słowo. Są przeplatane zadaniami – dziecko czuje się, jakby rozwiązywało zagadki, a nie wypełniało nudny podręcznik. Mają zbiorczy słowniczek na końcu książki, żeby łatwiej było odszukać słówko po przeczytaniu lektury. Mają dołączoną grę memory do wycięcia, żeby nauka była zabawą. Zawierają nagrania, żeby od razu osłuchiwać się z angielskim i przemycać prawidłową wymowę. I wreszcie mają całą opowieść przetłumaczoną na język polski, żeby upewnić się, że dziecko wszystko dobrze zrozumiało.
Seria zawiera wiele tytułów. Każde dziecko znajdzie interesującą historyjkę.
Masz 5 minut? Obejrzyj filmik na temat naszej bestsellerowej serii dla dzieci – idealnej na wakacje.
Coś do oglądania po angielsku dla dzieci na wakacje
Tak, możesz włączyć dziecku od czasu do czasu krótką bajkę po angielsku. Nie, nie będzie to wystarczające dla utrzymania kontaktu z językiem angielskim w wakacje. Dlaczego nie warto robić tego często i dlaczego to nie wystarczy, a czasem nawet może zaszkodzić?
Po pierwsze oglądanie bajek niejako „programuje” dzieci. Dzieci naśladują, co widzą i słyszą, uważaj więc, jaką bajkę włączasz. Ekrany (telewizor, komputer, tablet, smartfon) powodują, że spada koncentracja potrzebna do przyswajania języka obcego. Wszelkie bajki i aplikacje naszpikowane kolorami, zmieniającymi się szybko obrazami, dźwiękami, mogą skutkować przebodźcowaniem. Trzeba też zauważyć fakt, że bajka nie zapewnia interakcji, która jest nierozerwalnie związana z językiem.
Poczytaj o wpływie ekspozycji na naukę języka przez najmłodszych »
Gry po angielsku dla dzieci na wakacje
Planszówka to zawsze dobry wybór, zwłaszcza na wakacje. Jeśli twoje dziecko pociągają gry strategiczne, pokaż mu Let’s talk projekt miasto. To jedyna w swoim rodzaju gra, w której chodząc po planszy miasta, wypełniasz misje i kombinujesz, m.in. jak przekonać babcię, że nie jesteś głodny, jak załatwić bilety na mecz czy namówić znajomych na wyjście do kina.
A jeśli chcesz wprowadzić do nauki twojego dziecka odrobinę rywalizacji, zagrajcie w Bójkę na słówka. Dobre emocje i nowe słówka gwarantowane!
Jak widzisz, nauka angielskiego dla dzieci w wakacje nie musi być nudna, a w odpowiednio dobranej formule jest bardzo pożądana. Dwa miesiące to bardzo dużo czasu. Twoje dziecko może przez ten czas albo bardzo dużo zapomnieć albo wręcz przeciwnie – bardzo dużo się nauczyć. Wybór należy do ciebie!
Komentarze (0)