Zaloguj się

Jesteś nowym klientem?

Załóż konto w naszym sklepie
Wykorzystaj błędy, aby nauczyć się języka obcego!

Wykorzystaj błędy, aby uczyć się języka obcego!

Błędy w nauce języka są twoją największą zmorą? Boisz się spróbować swoich sił w rozmowie w obawie przed pomyłką? Maile przepisujesz kilka razy, bo nie masz pewności, czy użyte słowa i czasy są poprawne, a ostatecznie i tak sięgasz do translatora? Wiesz, że możesz się zaprzyjaźnić z błędami i przekuć je na swoją korzyść? Sprawdź, jak błędy zmienić w zaletę.

Spis treści:

   1. Bój się błędów, są bardzo straszne!
   2. Dlaczego popełniamy błędy podczas nauki?
   3. Ucz się na błędach

Bój się błędów, są bardzo straszne!

Tak naprawdę to nie! Błędy dla niektórych mogą być końcem świata i powodem do wstydu, jednak może być to spowodowane utartymi przekonaniami czy echem niemiłych sytuacji, które kiedyś nas spotkały i sprawiły, że popełnienie pomyłki językowej stało się czymś niekomfortowym. Nie zapominaj, że zdobywasz nową umiejętność, a błędy popełnia każdy i jest to jak najbardziej naturalne. Błędy świadczą o tym, że działasz i próbujesz rozwijać się językowo, dlatego nie bój się ich, a nawet wykorzystaj je, aby się na nich uczyć.

Dlaczego popełniamy błędy podczas nauki? 

Czy da się uniknąć błędów podczas nauki? Raczej nie. Popełnianie błędów jest naturalnym elementem zdobywania wiedzy czy umiejętności. Trzeba im po prostu zaradzić, zanim zdążą się utrwalić. Ułatw sobie naukę już teraz i poznaj przyczyny, które prowadzą do utrwalania błędów podczas nauki języka.

Brak korekty 

Pierwszym czynnikiem, który może wpływać na to, że popełniamy pomyłki i później je powielamy, może być nasz sposób nauki języka. Przy samodzielnej nauce trudniej jest nam wyłapać popełniane błędy, a kiedy już utrwalimy sobie dane słówko czy konstrukcję w nieprawidłowej wersji, istnieje duża szansa, że będziemy ten błąd powielać. Brakuje nam osoby, np. nauczyciela, która wskazałaby nam pomyłkę i pomogłaby wyłapywać drobne błędy językowe. Nie bój się popełnić błędów w rozmowie z nauczycielem lub korepetytorem. Jeśli wskaże ci coś do poprawy, to tylko dlatego, aby ci pomóc. Świadomość popełniania błędów jest bardzo ważna, bo tylko wtedy jesteśmy w stanie coś z nimi zrobić.  Dobieraj jednak nauczycieli tak, by tę świadomość budowali w tobie w sposób umiejętny. W kwestii poprawiania błędów niestety wielu pedagogów popełnia błędy. Przykład? Korepetytor ciągle przerywa twoje wypowiedzi. Jeśli tak jest właśnie w twoim przypadku, poszukaj innego nauczyciela.

Nie mamy całej wiedzy 

Często nie mamy wglądu w większą ilość zagadnień. Uczymy się materiału na danym poziomie i nie mamy szerszej perspektywy lub wyczerpującej znajomości całego tematu. Z czasem nasz poziom wiedzy będzie rósł. Będziemy poznawać język potoczny i ten bardziej codzienny, który może mieć swoje wyjątki i zaskakujące znaczenia. Nawet kiedy opanujemy język w stopniu bardziej zaawansowanym, dalej mogą pojawić się dla nas nowości i niespodzianki. Języka uczymy się cały czas, bo język też cały czas się rozwija. Nauka języka obcego to proces, nad którym pracujemy codziennie. 

Za dużo na głowie

Warto też nie stawiać sobie zbyt wygórowanych wymagań i nie uczyć się zbyt szybko bez odpowiedniego utrwalenia poznanych treści. Czasami wymagamy od siebie natychmiastowego postępu. Chcemy zobaczyć efekty TU i TERAZ, co może rodzić presję i frustrację. Zapominamy, że nauka to już wspomniany proces. Odpowiedni system powtórek przeplatany okresami relaksu pozwoli wyeliminować błędy i utrwalić poprawne wzorce językowe. Niektóre zagadnienia mogą okazać się zbyt złożone i będą wymagać od nas większego nakładu czasu, co też warto wziąć pod uwagę. 

Fałszywi przyjaciele 

Dane słówko brzmi znajomo? To znaczenie gdzieś już wpadło w oko? Nic bardziej mylnego! Kiedy już podnosimy swoje umiejętności językowe, prędzej czy później musimy liczyć się z tym, że natkniemy się na fałszywych przyjaciół. Są to wyrazy bardzo podobne do polskich wyrazów, jednak ich znaczenie nie ma nic wspólnego ze znaczeniem z naszego rodzimego języka. Uczysz się kilku języków? W takim razie rodzina fałszywych przyjaciół może być dużo większa.

Przykłady false friends

fabric ≠ fabryka fabric – tkanina 
actual ≠ aktualny actual – rzeczywisty 
fatal ≠ fatalny fatal – śmiertelny 
lecture ≠ lektura lecture – wykład 
pension ≠ pensja pension – emerytura 

Ucz się na błędach 

Poznaj kilka ciekawych sposobów na wykorzystanie błędów do nauki.

Rób porównania

Rozwiązujesz ćwiczenia i niestety po sprawdzeniu w kluczu odpowiedzi okazuje się, że użyłeś innego słówka czy nieprawidłowej odmiany czasownika? Nie wymazuj! Szybka zmiana na prawidłową odpowiedź nie będzie tu rozwiązaniem! Zostaw błędną odpowiedź, a obok zapisz prawidłową. Dzięki temu łatwiej wyeliminujesz błędne skojarzenie i utrwalisz prawidłową formę. Porównaj błędy i wyciągaj wnioski, zapisuj, z jakiej zasady wynika to użycie i ucz się na błędach. 

Błędne słówko 

Nie wszystkie słówka, które poznasz, będą należeć do najłatwiejszych. Nawet w języku angielskim mogą zdarzyć się trudniejsze zwroty do napisania czy wymówienia. Może to wynikać z różnic w wymowie i piśmie. Zapisz takie słówko na fiszce, zakreśl problematyczny fragment i ułóż własny przykład, aby uczyć się w kontekście i poprzez skojarzenia. 

Błędy w wymowie? 

Chcesz poprawić swoją wymowę i w ogóle sprawdzić, jak brzmisz w języku obcym, ale nie masz swojego nauczyciela czy kompana do nauki? Spróbuj nagrywać się podczas mówienia w obcym języku. Jeśli jesteś samoukiem taki sposób może dobrze sprawdzić się na początku nauki. Z czasem warto znaleźć sobie kogoś, z kim będziesz mógł rozmawiać w obcym języku i wymieniać się doświadczeniem i wskazówkami. 

Skorzystaj z pomocy

Skorzystaj z zasobów, które masz pod ręką, czyli różnych aplikacji i programów, np. Grammarly czy LanguageTool. Możesz skorzystać ze sztucznej inteligencji i razem z chatem GPT ćwiczyć język. Sprawdzaj swoje teksty i koryguj błędy. Jeśli potrzebujesz dokładnej informacji zwrotnej lub komentarza, poproś swojego nauczyciela lub korepetytora o pomoc przy sprawdzanie tekstów czy o wskazówki dotyczące poprawy, np. swojej wymowy. 

Stwórz miejsce, gdzie będziesz zapisywać błędy

Zapisuj błędy, które powielasz. Zbieraj je w jednym miejscu, by bez problemu powtarzać i wracać do nich. Dzięki temu nauka na błędach będzie skuteczna. Możesz stworzyć sobie taką przestrzeń w sprawdzonym Notatniku językowym i zbierać tam wszystkie zagadnienia oraz tematy, które będą dla ciebie wyzwaniem podczas nauki. 

Korzystaj z różnych źródeł

Aby uniknąć błędów warto korzystać z wielu źródeł. Dzięki temu poznajemy wiele kontekstów użycia danej struktury czy słówka i łatwiej będzie znaleźć nam ten, który pomoże w zapamiętaniu czy będzie na tyle ciekawy, że łatwiej uda nam się skojarzyć dane wyrażenie i nie popełnimy z nim pomyłki w przyszłości. 

Czy wiesz, że…

możesz uczyć się języka angielskiego z książką, która posiada już omówienie najczęściej popełnianych błędów podczas nauki angielskiego i odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące konstrukcji, zwrotów czy problematycznych zagadnień? I to na wszystkich poziomach zaawansowania. Omijaj typowe pułapki językowe z książką Angielski bez błędów. Wyrabiaj dobre nawyki i utrwalają wiedzę. 

Rozpraw się z błędami raz na zawsze

Nie traktuj błędów jako powodu do wstydu. Podejdź do nich jak do źródła informacji, które pomoże ci w nauce. Pomyłki językowe mogą przydarzyć się każdemu i nie ma powodu do ich unikania. Tylko ćwicząc język, będziemy w stanie podnieść swoją znajomość języka, zauważyć błędy i podejmować próby, aby je wyeliminować. Błędy należą do procesu nauki, postaraj się dostrzec skąd się, biorą i korzystaj z nich jako dodatkowej okazji do nauki.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Loading...