- today
- label Aktualności
- favorite 0 polubień
- remove_red_eye 693 odwiedzin
- comment 0 komentarzy
Zanurz się w języku i ucz się na luzie i z przyjemnością!
Magia w nauce języka? Chcesz uczyć się bez wysiłku, wkuwania skomplikowanych regułek, list słówek, czy bez wyjazdu za granicę? To nie magia, a sprawdzona metoda, która umożliwi ci naukę w bardzo przyjemny sposób, wraz z efektami, które każdy miłośnik języków chciałby zaobserwować. Poznaj razem z nami immersję językową i zanurz się w języku obcym.
Spis treści:
1. Czym jest immersja językowa?
2. Submersja a immersja
3. Dlaczego warto skorzystać z metody immersji językowej?
4. Immersja- to za dużo zachodu?
5. Jak wykorzystać immersję do nauki?
Czym jest immersja językowa?
Jeśli pierwszy raz słyszysz o tej metodzie nauki, już wyjaśniamy. Immersja językowa to nic innego, jak otoczenie się językiem. To nie magiczne sztuczki, a praktyczne i codzienne rzeczy, które możesz wykorzystywać do nauki i zanurzenia się w świat wybranego przez ciebie języka, tak aby nie tylko ułatwić sobie naukę, a uprzyjemnić cały proces i osiągać kolejne cele językowe z listy.
Submersja a immersja
Możemy wyróżnić dwa sposoby otoczenia się językiem. Submersja, czyli całkowite zanurzenie, najczęściej wiążące się z wyjazdem poza granice tam, gdzie na co dzień musisz komunikować się w danym języku.
Immersja, czyli zanurzenie się częściowe. I właśnie nim zajmiemy się w poniższym artykule. Będzie to przewodnik dla każdego, kto na co dzień chce zastosować metodę immersji i dzięki niej ulepszyć swój proces nauki.
Dlaczego warto skorzystać z metody immersji językowej?
Immersja jest wartym uwagi sposobem na naukę, ponieważ stosunkowo łatwo dostosować ja do swojego stylu życia i osobistych preferencji. Otaczać się językiem możemy, wykorzystując różne aspekty naszego dnia czy czasu wolnego, tak aby wplatać naukę języka w naszą codzienność. Dzięki temu poznajemy język bardziej intuicyjnie, w różnych kontekstach i za pomocą różnych metod, co pozwala sprawnie zanurzyć się w językowym świecie.
Czy immersja to skok na głęboką wodę?
Zanurzenie się w języku jest dostępne tak naprawdę dla każdego. Chociaż w zależności od poziomu zaawansowania będzie ono wyglądać trochę inaczej. Propozycje na naukę poprzez immersję znajdziesz w dalszej części tekstu. Wybór materiałów i konkretnych pomysłów na otoczenie się językiem zależy wyłącznie od nas. Warto zatem poświęcić chwilę i zastanowić się jakiego rodzaju czynności sprawiają nam przyjemność i jak możemy połączyć je z nauką języka.
Jeśli jakiś sposób wyda się dla nas atrakcyjny i interesujący, dużo chętniej podchodzi do nauki i problemy z systematycznością przestaną nam doskwierać. Otoczenie się językiem to świetny sposób, aby wykorzystać zarówno dosłownie każdą wolną chwilę jak i codzienne rutynowe czynności i wdrażać pewne elementy językowe do swojego życia planowo czy też spontanicznie.
Immersja – to za dużo zachodu?
Immersja to nie jest krótka historia – aby przyniosła efekty musi dziać się systematycznie i najlepiej na wielu poziomach. Nasza nowa seria Krótkie historie to świetne narzędzie do zanurzenia się w języku obcym, gdziekolwiek jesteś i kiedykolwiek chcesz. Z Krótkimi historiami do nauki hiszpańskiego i angielskiego nie potrzebujesz już niczego więcej aby otoczyć się językiem nawet we własnym domu.
Zobacz jak Krótkie historie mogą wesprzeć cię w doświadczeniu immersji językowej:
Możesz robić to co lubisz i tak jak lubisz, by uczyć się na luzie i z przyjemnością. czytaj, słuchaj, wykonuj ćwiczenia w dowolnej konfiguracji. Możesz tylko słuchać, słuchać i śledzić tekst, tylko czytać, najpierw słuchać potem czytać, lub odwrotnie. Przeczytane, wysłuchane i jeszcze ci mało? Pora na angażujący trening – sprawdź się wykonując różnorodne ćwiczenia. To jest twój czas na zanurzenie w języku – ty zdecydujesz co robisz i w jakiej kolejności!
Małe kroki prowadzą do wielkiego sukcesu! Małe porcje języka podawane regularnie i ze smakiem ucieszą bardziej niż uderzeniowa dawka wiedzy, po której dostaniesz językowej niestrawności. Dlatego każde Krótkie historie zawierają kilkanaście opowiadań - każde idealne do przeczytania „na raz”. Nic nie jest trudne, jeśli podzielisz to na porcje.
Język i kultura przenikają się wzajemnie – warto o tym pamiętać podczas nauki. W Krótkich historiach znajdziesz między wierszami realne ciekawostki kulturowe. Możesz przenieść się wraz z bohaterami do Londynu czy Madrytu i niemal namacalnie poczuć ich klimat. Wszystko to nawet bez wychodzenia z domu. A kiedy już odwiedzisz kiedyś miejsca znane ci z książki, przypomnisz sobie opowiadania i słownictwo z nimi związane.
Jeśli chcesz się zanurzyć w angielskim, sprawdź Krótkie Historie. Short stories from London »
Jeśli chcesz się zanurzyć w hiszpańskim, sprawdź Krótkie Historie. Por las calles de Madrid»
Jak wykorzystać immersję do nauki?
Wykorzystaj do nauki to, co już znasz. Możesz zacząć od zmiany języka na niektórych stronach, w aplikacjach czy na swoim telefonie i podczas codziennego używania mieć kontakt z językiem w bardzo naturalnych sytuacjach. Świat wirtualny stoi przed tobą otworem. Jeśli chcesz wdrażać więcej języka do swojej codzienności, możesz wykorzystać wiele codziennych przyzwyczajeń i zamienić je na bardziej językowe.
Coś na start
Jeśli jesteś na początkowym etapie swojej nauki i dopiero rozpoczynasz przygodę z zanurzeniem się w języku obcym, spróbuj małych karteczek, którymi możesz podpisać różne przedmioty w domu, z którymi codziennie masz styczność. Ciekawą opcją będzie również zapisanie słówek wraz z użyciem na kartce i powieszenie ich w widocznym miejscu, w którym często się znajdujesz. Za każdym razem kiedy zerkniesz w stronę kartki, masz niezamierzoną językową powtórkę ;)
Oglądaj
Oglądaj ulubione seriale, które już znasz i zupełnie nowe tytuły, które masz na swojej liście. W języku obcym rzecz jasna. Dopasuj formę nauki do swoich preferencji i poziomu. Oglądaj filmy w oryginale, z napisami w języku obcym (bez tłumaczenia) i zapoznawaj się z wymową. Jest to bardzo dobry sposób, aby poznać praktyczny język, trochę potocznej mowy i ciekawych zwrotów używanych na co dzień. Jednak jeśli tylko Twój poziom pozwoli na wyłączenie napisów, zrób to bez wahania. Nie musisz się ograniczać, dowolny odcinek możesz obejrzeć dowolną ilość razy ;)
Słuchaj
Piosenki świetnie sprawdzą się do śpiewania podczas wykonywania domowych czynności. To bardzo dobry sposób na naturalne otoczenie się językiem i wykorzystanie fragmentów naszego dnia, aby dodatkowo wpleść naukę pomiędzy inne czynności. Z przyjemnością! Jeśli nie umiesz śpiewać to... i tak śpiewaj! Nie o umiejętności wokalne tu przecież chodzi. Być może spodobają ci się również zagraniczne stacje radiowe lub podcasty, które naprawdę potrafią umilić podróż do pracy i pomóc przenieść się w świat obcych akcentów i wyrażeń, których używają tylko native speakerzy.
Rozmawiaj
Może spróbujesz spotkań towarzyskich w języku obcym? Wśród rodziców małych dzieci znany jest termin playdates, czyli spotkań z dziećmi np. na placu zabaw, podczas których mówimy po angielsku. Jeśli masz przyjaciela czy znajomego, który również uczy się danego języka, możecie umawiać się na dodatkowe konwersacje czy podczas regularnych spotkań część z nich spędzić, rozmawiając w języku obcym, ćwicząc codzienne tematy.
Pisz
Aby rozwijać swoją umiejętność pisania w obcym języku, możesz zacząć prowadzić dziennik z podsumowaniem swojego dnia, planami na przyszłość czy luźnymi przemyśleniami. Przekształć też codzienne czynności, jak planowanie zadań czy pisanie listy zakupów, na wersję w języku obcym. Od czasu do czasu możesz popisać na komunikatorze po angielsku z przyjaciółmi. Możesz też wyszukać w mediach społecznościowych interesujące cię grupy i na nich pisać komentarze i posty w języku obcym. A słówka, które zwrócą twoją uwagę w tych interakcjach, zapisuj w notatniku czy planerze.
Czytaj
Wejdź w językowy świat dzięki czytaniu! Masz zwyczaj czytania rano wiadomości w internecie? Świetnie – czytaj je w języku obcym :) A może marzy ci się przeczytanie książki, ale wciąż brakuje ci odwagi i boisz się, że po kilku stronach się zniechęcisz? Albo uważasz, ze czytanie w języku obcym jest dla bardziej zaawansowanych niż Ty? Wybierz taki materiał, który nie zdąży ci się znudzić bo zawiera wciągające historie. Najlepiej, żeby były krótkie i dostosowane do poziomu.
Podczas urlopu
Wyjazd na granicę, aby ćwiczyć język przez kilka miesięcy raczej nie będzie osiągalny, jeśli nie jesteś akurat studentem podczas wymiany, czy nie masz w planach wyprowadzki do Londynu, Madrytu, czy innego miasta. Zawsze możesz jednak wykorzystać wakacje! Jeśli masz taką możliwość i chęci, wybierz się tam, gdzie możesz sprawdzić swoje językowe umiejętności w codziennych rozmowach z lokasami.
Nie czekaj na idealny moment!
Immersja językowa to świetna metoda, która pozwala zanurzyć się w świat językowy w bardzo przyjemny i ciekawy sposób, wykorzystując różne codzienne czynności do nauki języka tu i teraz. Nie musisz wyprowadzać się do innego kraju, aby szkolić swoje umiejętności językowe, możesz wykorzystać nasze pomysły tutaj, na miejscu, aby otoczyć się językiem z różnych stron. Możliwości do otaczania się językiem jest wiele, każdy znajdzie coś dla siebie, aby systematycznie poznawać język i ćwiczyć różne kompetencje językowe.
Komentarze (0)